خدمات گمرکی

انجام کلیه تشریفات گمرکی

واردات یعنی خرید کالا از یک کشور خارجی و ورود آن به قلمرو گمرکی کشور مقصد و ترخیص آن. در تمام دنیا، گمرک محل کنترل واردات و صادرات محموله ها و کالاهای گوناگون است. در راستای استقرار سیستم گمرک یکپارچه و مدرن، امروزه خدمات گمرک کشورمان به شکل الکترونیک به متقاضیان ارائه می شود. از دستاوردهای اجرای سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، بی نیاز شدن به مراجعات حضوری مکرر جهت ترخیص به گمرکات کشور و کاهش زمان تشریفات واردات از ۲۶ روز به ۳ روز است. بر اساس ارزیابی کارشناسان سازمان جهانی گمرک، ایران توانسته است پروژه گمرک الکترونیک را با موفقیت پیاده سازی کند. هم اکنون اطلاعات کالاهایی که به کشور وارد می شود به صورت هوشمند با بارنامه الکترونیک، مانیفست الکترونیک، فاکتور الکترونیک، عدل بندی الکترونیک، اظهار الکترونیک، گواهی مبدا، قبض انبار الکترونیک و مجوزهای الکترونیکی سازمان های مربوطه در ایران تطبیق داده و در صورت هر گونه مغایرت سامانه جامع گمرکی به صورت خودکار از ادامه مراحل انجام تشریفات جلوگیری می کند. آشنایی دقیق و کامل با قوانین و مقررات امور گمرکی بسیار حیاتی است، چرا که در صورت ضعف یا نبود اطلاعات در این‌ خصوص هزینه‌ بسیار سنگین و جبران‌ناپذیری بر شرکت‌ها و تجار وارد خواهد شد.

گلدن رود با دارا بودن نیروی انسانی کارآمد و شبکه ارتباطاتی موثر، به شرکت های واردات و صادرات درزمینه تشریفات گمرکی یاری رسانده و کالاها ومحموله های مختلف را با صرف حداقل زمان وهزینه ترخیص می نمایند.

ترخیص تخصصی از گمرک های فرودگاه امام و بندرعباس

گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی  بزرگترین مرز هوایی کشور است که از سال ۱۳۸۴ به صورت شبانه روزی فعال بوده و در مجموع دارای ۶ حوزه می باشد: حوزه۱ تجاری، حوزه۲ تجاری، حوزه۳ امانات پستی، حوزه۴ امورمسافری، حوزه۵ مهرآباد و حوزه ۶ گمرک تخصصی نفت. این گمرک از رویه های ورود قطعی و موقت، صادرات قطعی و موقت، ترانزیت داخلی و خارجی، مسافری، مرجوعی و قضایی، پست سریع، فریت و پست سیاسی برخوردار است. درحال حاضر روزانه بیش از۴۰۰ اظهارنامه در کلیه رویه ها تنظیم می گردد که از این لحاظ در بین گمرکات استان تهران مقام نخست و در بین گمرکات کشور مقام دوم را داراست.
سالن مسافری این گمرک به طور متوسط شبانه روز پذیرای بالغ بر ۱۵۰۰۰ مسافر می باشد.
بر اساس آمارمی توان گفت که گمرک فرودگاه امام خمینی از لحاظ ارزش دلاری بیش ترین میزان واردات و ترخیص کالا را پس از گمرک شهید رجایی و گمرک بندر امام داشته است به گونه ای که ۹ درصد کل واردات کالا به این گمرک بوده است. در این گمرک نیز کالاهایی با حجم نسبتا کوچک اما ارزش دلاری بسیار بالا ترخیص می شوند. به همین دلیل با حجم کم واردات نسبت به سایر گمرکات رتبه سوم را در ارزش دلاری کل واردات کشور دارد. مجاورت با پایتخت، همجواری با اصلی ترین فرودگاه بین‌المللی کشور، دسترسی به جاده‌های مهم ترانزیتی، برخورداری از مجهزترین و متنوع ترین انبارهای مسقف با وسعت وارتفاع زیاد، بهره مندی از یخچال های مجهز مناسب کالاهایی با درجات حساسیت‌ مختلف، به کارگیری سیستم‌های ایمنی وحفاظتی توسعه یافت و سیستم انتقال اتومات کالا به انبارها از جمله ویژگی هایی است که گمرک فرودگاه امام را به عنوان یکی از برترین گمرکات کشور مطرح می سازد.

 

بندر عباس به عنوان مهم ‌ترین بندر تجاری کشوردارای دو گمرک فعال و تمام وقت شهید رجایی و شهید باهنر است که به دلیل موقعیت خاصی که دارند این بندر را به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل نموده اند.

گمرک شهید رجایی درفاصله ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس با وسعت ۲۴۰۰ هکتار یکی از مهم ترین دروازه های صادرات و واردات کالا به خصوص کالاهای فله ای مایع و خشک، محصولات فولادی و فرآورده های خام نفتی محسوب گردیده که دارای بزرگترین ترمینال کانتینری کشور بوده و سالانه حدود ۹۰ میلیون تن کالا را پذیرش می کند. این گمرک  با وجود ۱۸ جرثقیل دروازه ای تخلیه و بارگیری کشتی ها توانایی پهلوگیری بزرگترین کشتی های بین المللی را داراست. با بیش از۸۰ بندرمعروف و مهم جهان توسط ۳۵ خط کانتینری در تبادل بوده و نقش مهمی را در صنعت حمل و نقل دریایی بین المللی ایفا می کند.

یکی از اصلی ترین دلایل تبدیل این بندر به مهم ترین دروازه و مبدأ صادرات و واردات کالا به ایران، موقعیت جغرافیایی و استراتژیک آن و نزدیکی به خلیج فارس و تنگه هرمز می باشد. بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده در سه ماهه نخست ۹۴ معادل ۲۵ درصد کل واردات کالا به کشور در گمرک  شهید رجایی ترخیص گردیده است. این مقدار معادل بیش از ۳ میلیارد دلار یعنی ۳۵ درصد کل واردات کشور می باشد. این آمار و ارقام به خوبی گویای اهمیت و منحصر به فرد بودن این گمرک است.

گلدن رود با سالها فعالیت مستمر و موفق در انجام امور گمرکی، امکان ترخیص درکمترین زمان ممکن وهزینه مناسب را فراهم ساخته است و با تکیه بر تجارب و پرسنل متعهد خود، خدمات تخصصی ترخیص کالا را به صورت تخصصی در گمرکات فرودگاه امام و بندرعباس به تجار گرامی ارائه می دهد.

پیگیری دعاوی حقوقی گمرکی

با توجه به اینکه در رویه های گمرکی در بسیاری از موارد ترخیص کالا، اختلافاتی درزمینه هایی چون ارزش، تعرفه، ممنوعیت های گمرکی و وارداتی و … بین صاحبان کالا و گمرکات اجرایی پدید می آید و جهت رسیدگی به این اختلافات، پرونده به مراجع بالاتر (کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی و کمیسیون تجدید نظر) ارجاع می گردد که درصورت نداشتن اطلاعات کافی صاحب کالا قطعا متضرر خواهد گردید. تیم گلدن رود مفتخر است در جهت مشاوره حل اختلاف میان گمرک و صاحبان کالا و پیگیری تا حصول نتیجه مثبت خدمتگزار شما عزیزان باشد.

Top